Başkan

1971 yılında Kahramanmaraş Elbistan’da doğdu. İlkokulu Elbistan Kümbet İlkokulunda, orta ve lise eğitimini Elbistan İmam Hatip Lisesinde tamamladı.1992 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi. 1993 yılında yayınlanan “Cumhuriyetin 70. Yılında Elbistan Yıllığı” hazırlama komitesi başkanlığını yaptı. Üniversitede  bir grup arkadaşı ile birlikte ”Çakıltaşı” isimli edebiyat dergisini çıkardı. 1997 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerliğini Erzincan’da kısa dönem er olarak yaptı. 1999 yılında İstanbul’da serbest avukatlık yapmaya başladı.
2000 yılında MARAŞDER ( Kahramanmaraş ve İlçeleri Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği) kurucuları arasında yer aldı. Dört yıl MARAŞDER ’in genel sekreterliğini yaptı. 2006 yılında yapılan genel kurul ile MARAŞDER genel başkanı seçildi.
2009 yılında “Beyoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı” genel sekreteri oldu. 2012 yılında “Beyoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı” yönetim kurulu başkanı seçildi. 2014 yılında “İstanbul Daru’l-fünun İlahiyat Vakfı” kurucuları arasında yer aldı, halen vakfın denetim kurulu üyeliğini yapmaktadır.
Türkiye’de sivil toplum kuruluşları arasındaki faaliyetleri ve iletişimi arttırmak için kurulan “Yedi Renk Tek Yürek Platformu” Kurucuları arasında yer aldı. “Akıl ve Zeka Oyunları Derneği” Kurucu başkanlığını yaptı. “Tenha Şiirler” adında bir şiir kitabı yayınlanan  Av. Şaban KURT evli ve 3 çocuk babasıdır.