Yönetim Kurulu Üyeleri             Serkan Aziz CEYHAN
             Başkan Yardımcısı 

Serkan Aziz Ceyhan kardeşi Serdar Asaf Ceyhan ile 2007 yılından itibaren Türk Kahvesi ve Kahve kültürü üzerine çalışmalarına başladılar. Okudukları bir makalede “Dünyanın ilk kafe’si Şems ve Hakem tarafından 1554 yılında İstanbul’da açılmıştır” sözü üzerine İlk Kafe’yi ilk yerinde açabilmek için harekete geçtiler. Bu arada araştırmalarını 16.yy Osmanlı minyatürleri üzerine yoğunlaştırdılar. 1582 yılında Şehzade Mehmet’in sünnet düğünü üzerine hazırlanan Surname-i Humayun adlı eserde kahvehanede oyun oynayan insanlar dikkatlerini çekti. Oynanan oyunun Mangala olduğunu keşf ettiler. Türk kültüründe yüzlerce yıl oynanan ancak günümüzde unutulan Mangala oyununun kültürümüze yeniden kazandırılması için çalışmalarına başladılar. Bu tarihten itibaren;
•             2008 yılında Mangala oyun kurallarını tarihsel kaynakları inceleyerek ve hatırlayan kişilere danışarak yeniden derledir.
•             2008 yılında Türkiye’de ilk defa Mangala oyun setini tasarlayıp, seri olarak üretimini gerçekleştirdiler
•             Mangala oyunu araştırmalarını T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tescil ettirdiler.
•             2009 yılında 81 ilde bulunan Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Gençlik Merkezlerinde Mangala oyunu oynanmasını sağladılar.
•             2009 yılında İstanbul Üniversitesinde ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde “Uluslararası Mangala Konferansı” düzenlediler.
•             2010 ve 2011 yıllarında Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı ile birlikte “Türkiye Geneli Mangala Şampiyonası” düzenlenmesine öncülük ve hakemlik ettiler.
•             2010 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Türkiye genelinde bulunan okullarda Mangala oyununun oynatılmasının uygunluğuna dair onay aldılar.
•             2010 yılında Mangala oyununun Ceza ve Tevkif Evlerine bağlı Ceza ve infaz kurumlarında oynanmasına ilişkin Adalet Bakanlığı’ndan onay  alınıp, 12 Ceza ve Tevkif evinde Mangala oyunu etkinlikleri düzenlediler.
•             Mangala oyunu ile ilgili ulusal gazetelerde, radyolarda, web sitelerinde ve Tv kanallarında haberleri yapıldı. Popüler tv dizilerinde (Muhteşem Yüzyıl, Adanalı, Acayip Hikayeler, Diriliş Ertuğrul, Survivor), popüler yarışma programlarında (Kelime oyunu), Çizgi filmlerde (Küçük Hezarfen, Cille, Dede Korkut Hikayeleri)Mangala Oyunu’nun oynanmasını ya da oyundan bahsedilmesini  sağladılar .
•             Ulusal fuarlarda Mangala oyunu tanıtımları gerçekleştirdiler.
•             MEB Hizmetiçi Eğitim Enstitülerinde öğretmenlere Mangala oyunu eğitimleri verdiler. Bununla birlikte öğretmenlerimizin öncülüğünde okullarımızda Mangala Kulüpleri kuruldu.
•             2012 yılında MEB Talim Terbiye Kurulu tarafından hazırlanan Zeka oyunları dersi müfredatına Mangala oyunu’nun konulmasına vesile oldular.
•             Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Okullar Hayat Olsun” projesinin hedeflerine uygun olarak tasarladıkları “Mangala zeka oyunları masası“nın Bakanlıkça beğenilmesi üzerine 2012-2013 Öğretim yılının açılışının yapıldığı Üsküdar Saffet Çebi İ.Ö.O.’nda  Türkiye’de ilk defa “Zeka oyunları Sınıfının” uygulamasını gerçekleştirdiler.
•             2010 yılında 12 Üniversitede toplam 30.000 öğrenciye Mangala oyunu eğitimleri verilmesine ve ödüllü turnuvalar düzenlenmesine bununla birlikte üniversitelerde Mangala Kulüpleri kurulmasına öncülük ettiler.
•             2014 yılında 81 ili kapsayan Türkiye Ortaokullar arası Mangala Şampiyonasınının organizasyonunda yer aldılar.
•             2007-2014 yılları arasında toplam 1.000.000 kişiye Mangala oyunun öğretilmesini birebir sağladılar.
•             Türkiye’de ilk defa zeka oyunları üzerine hazırlanan “Mangala oyunu” belgesel filminin yapımcılığını üstlendiler.
•             Mangala oyunu belgesel filminin tüm okullarda, gençlik merkezlerinde ve ceza evlerinde gösterim izinlerini aldılar. (2017 yılı sonu itibariyle 12.000.000 kişi Mangala oyunu belgesel filmini izlemiş olacak)
•             Mangala Oyunu’nun satışından elde edilen gelirin bir kısmı ile Oyun kültürümüzün önemini okullarda, üniversitelerde, Bilim Sanat merkezleri’nde, Ceza ve Tevkif evleri’nde, Askeri Okullarda anlatmaya ve yoksul öğrencilere Mangala Oyunu’nu ulaştırmaya devam ediyorlar.                    Erhan ALKAYA

1984 yılında Kahramanmaraş Elbistan’da doğdu. ilk, orta ve lise eğitimini Elbistan bitirdi. 2005 Yılında İstanbul Üniversitesi Adalet Meslek Yüksek okuluna başladı. 2007 yılında mezun olduktan sonra özel sektörde çalışmaya başladı. 2009 yılında memuriyet hayatına atıldıktan sonra aynı yıl içinde Hukuk fakültesine kaydoldu. 2014 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 2016 yılında memuriyetten ayrılarak Avukatlık stajına başladı.
Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında faaliyet gösteren Erhan ALKAYA “Akıl ve zeka oyunları Derneği” Kurucu Yönetim kurulu üyesi ve “Tüm Akıl ve Zeka Oyunları federasyonu” yönetim kurulu üyesidir.
 

                Metin ALKAN

1969 İstanbul  Üsküdar doğdu. İlk Orta veLise tahsilini  İstanbul da tamamladıktan sonra 1992 da Bilecik iline yerleşti. Evli ve 2 çocuk babası. 20 yıldır kitap  ve kırtasiye  sektöründe  faaliyet göstermektedir. Özellikle son  5 yılımı   Akıl  ve  Zeka oyunları  konusunda yoğun  faaliyetler göstermektedir . Bilecik Gençlik Kültür ve Eğitim  Derneğinde  ( BİLGEDER ) Başkan yardımcısı olarak  görev   almaktadır. Dernek Bilecik  Belediyesi ve İl Milli Eğitim  Müdürlüğü  ortaklığı ile 2 yıl üst üste Bilecik  Akıl ve Zeka Oyunları turnuvası düzenleyerek  bir ilke imza atmıştır.


      Mehmet Emin BARSBEY

2 dan seviyesinde Go oyuncusu ve İstanbul Go Okulu kurucusudur. 2017 yılında Go ve Strateji Derneği kurucu başkanı olmuştur. Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu olan Barsbey, 2. ve 3. Güney Kore Başbakanlık Kupası'nda Türkiye'yi temsil etmiş, 51. ve 52. Avrupa Go Kongreleri ile 21. ABD Go Kongresi'ne katılmıştır. Bir dönem Go Dergisi editörlüğünü ve Açık Radyo'da zeka ve şans oyunları üstüne yayınlanan Oyun İçinde Oyun programının yapımcılığını ve sunuculuğunu sürdürmüştür.
Go ile ilgili çeşitli tanıtım ve turnuva organizasyonlarında yer alırken, Avrupa Go Federasyonu sertifikalı Go hakemi olarak 7 yıl boyunca Uluslararası İstanbul Go Turnuvası'nda başhakem olarak görev almıştır. Türkiye Üstün Yetenekli Çocuklar Vakfı'nda başlayan ve halen üstün potansiyelli çocuklarla devam ettiği çocuk atölyelerinin yanı sıra yetişkin atölyelerine İstanbul Go Okulu ve Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği(BÜMED) bünyesinde devam etmektedir. Aynı zamanda ortağı olduğu Tuva Sanat'la birlikte kurumlar ve bireyler için çocuklara ve yetişkinlere yönelik kişisel gelişim ve eğitim atölyeleri organize etmektedir.
 
Mehmet Emin Barsbey'in Go ve oyun üzerine yazdığı yazılar Türk Beyin Takımı'nın Akıl Oyunları Dergisi'nde, Türkiye Zeka Vakfı'nın Oyun dergisinde, Habertürk editoryal sayfalarında ve Go Dergisi'nde yayınlanmış, çeşitli mecralarda röportaj ve yazıları yayınlanmıştır. Türkiye Go Oyuncuları Derneği'nde İstanbul temsilcisi ve denetleme kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuş ve İstanbul Go Oyuncuları Derneği kurucuları arasında yer almıştır.
Mehmet Emin Barsbey üniversite yıllarında özellikle öğrenci temsili üzerinde çalışmış, Öğrenci Konseyi başkanlığını yürütmüş ve Türkiye'yi Avrupa Öğrenci Kongresi'nde temsil etmiştir. İstanbul Go Okulu'nu kurmadan önce Outdoortv'de ve çeşitli yayın kurumlarında editörlük yapmıştır. İFSAK'ta sinema atölyelerine katılmış ve kısa film çalışmalarında görev almıştır. RNA Değişim Yönetimi'yle işbirliği içinde çalışmakta Strateji, Değişim Yönetimi ve Sosyal Medya gibi alanlarda da çalışmalar yürütmektedir


 Usame MISIR

1992 y
ılı, Trabzon-Akçaabat doğumlu olan Üsame Mısır, ilk ve ortaokulunu Trabzon’da tamamladı. 2010 yılında Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden mezun olarak aynı yıl İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. 2015 yılında üniversite eğitimini tamamlayan Mısır, Dinler Tarihi alanında yüksek lisans eğitimini sürdürmekte ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesinde Uluslararası İlişkiler Bölümünü okumaktadır.            

Lisans dönemlerinde çeşitli vakıf ve STK’larda Orta öğretim gençleriyle sosyal ve kültürel çalışmalarda bulundu. 2011 yılında girdiği İSAR (İstanbul Araştırma ve Eğitim Vakfı)'da özel İslami ilimler, sosyal ilimler ve dil eğitimleri alarak, 2015 yılında mezun oldu. 2014 yılında Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi Mezunları Ve Mensupları Derneği’nde(BEYİMMDER) dernek başkanlığı görevine seçilen Üsame Mısır, başkanlık görevini aktif olarak devam ettirmektedir. Akıl, Zeka ve Strateji Oyunları Derneği kurucu başkanıdır. Lisans eğitiminin ardından İlim Yayma Cemiyetinde bir yıl idareci olarak görev yaptıktan sonra 2016 yılında NUN Okullarında öğretmen olarak göreve başladı. Halen Nun Okullarında görevine yurt müdürü olarak devam etmektedir.


                                                                          

    Abdulkadir SANCAKTUTAN 

1969 yılında Artvin’in Hopa ilçesinde doğdu. İlkokulu Üsküdar Hattat İsmail Hakkı İlkokulunda ,orta ve lise eğitimini Üsküdar İmam Hatip Lisesinde bitirdi. 1987 yılında ticari hayata atıldı.1987 yılında Üsküdar Milli Gençlik Vakfında kurucu yönetim kurulu üyeliği yaptı.1991 yılında Gümrük Müşavirliği şirketini kurdu ve halen sektörde "TEKNİK GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ” ismi ile hizmet vermektedir.
2015 yılından itibaren "Beyoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı” yönetim kurulu üyeliğine seçildi .halen görevini devam ettirmektedir."Tüm Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu” yönetim kurulu üyesi Abdulkadir Sancaktutan evli ve 3 çocuk babasıdır.