27/03/2018, 15:19

Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası Ankara İl Finali Yapıldı.

Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası Ankara il finali bugün 19 Mayıs Spor Kompleksi Altındağ Eğitim, Seminer ve Konferans Merkezinde gerçekleştirildi.
 
Tüm Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu, Bilecik Valiliği, Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü,  Bilecik Belediyesi işbirliği ile 2017-2018 öğretim yılında, Türkiye geneli resmi/özel tüm 9-14 yaşları arasındaki öğrencilere yönelik; öğrencilerin düşünen, üreten ve karşılaştıkları problemler karşısında çözümler bulan bireyler olmalarını sağlamak amacıyla “Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası” düzenleniyor. Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası Finali 14-15 Nisan 2018 tarihinde Bilecik Şeyh Edebali Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.
Turnuvaların Ana sponsorluğunu Türk Hava Yolları, Ulusoy, İstanbul Bilişim, Bilfen Yayın Gurubu ve Cruise&Genius üstleniyor.
6 oyun branşında 7 kategoride gerçekleşen turnuvalarda çekişmeli geçen maçlar neticesinde;
 
Mangala Oyunu 9-11 yaş kategorisinde
1.Yusuf Ozan Aydın- Mamak BİLSEM Okulu
2.Erkan Yağcı- Halil Kutpaşa Ortaokulu
3.Ege Yıldız- Ruhiye İrfan Yurtseven İlkokulu
 
Mangala Oyunu 12-14 yaş kategorisinde
1.Yağmur Asmaz-Batı Koleji
2.Gökçe Berra Püryan-Kampüs Koleji
3.Reyhan Cebeci-Gültepe Ortaokulu
 
Kulami Oyunu branşında
1.Emine Nur Akbaba-Gültepe Ortaokulu
2.Bilgehan Başaran-Kampüs Koleji
3.
 
Pentago Oyunu branşında
1.Ömer Faruk Güler-Fatih Ortaokulu
2.Şevval Koca- Kutalmış Bey Ortaokulu
3.Emir Ersoy-Kampüs Koleji
 
Q-Bitz Oyunu branşında
1.Aydın Deniz Yıldız- Ruhiye İrfan Yurtsever İlkokulu
2.Ece Peker- Şehit Rıfat Çelik İlkokulu
3.Ertuğrul Musa Akbaş- TOKİ Malazgirt İlkokulu
 
Reversi Oyunu branşında
1.Betül Koç- Kutalmış Bey Ortaokulu
2.Kezban Sıla Yeşil- Fatih Ortaokulu
3.Ceylin Karabacak- Kampüs Koleji
 
Equilibrio Oyunu branşında
1.Büşra Pilavlı- Ruhiye İrfan Yurtsever İlkokulu
2.Ege Onur Saçan- Şehit Rıfat Çelik İlkokulu
3.Azra Sarp- Kampüs Koleji
 
kazandı.
Dereceye giren finalistlere ödüllerini
Ankara İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet BAYIR
Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu Başkan Yardımcısı Serkan Aziz Ceyhan,
Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü Protokol Şubesinden Cem ÇAMLICA,
Mangala Oyunu Derneği Başkan Yardımcısı Serdar Asaf Ceyhan,
Kutalmış Bey Ortaokulu Md. Yrd. Murat ELDEN,
TOKİ Malazgirt İlkokulu Md. Yrd. Bora ASMAZ,
Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu Baş antrenörü Bağdagül Enzin KURTBAŞ
verdi.
 
Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların müfredatında zeka oyunları seçmeli dersi yer alıyor ve her yıl 400.000 öğrenci bu dersi seçiyor.
 
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 81 ilin Milli Eğitim Müdürlüklerine Türkiye 1. Akıl ve Zeka Oyunları turnuvası duyurusu yapılmış. 81 ilde 9-14 yaş arası öğrenciler 6 oyun dalında 7 kategoride yarışıyor.
 
81 ilden 6 oyun branşı için 7 kategoride 9-14 yaş arası toplam 567 öğrenci ile 162 danışman öğretmen 3 gün boyunca tüm yemek, ulaşım ve konaklama masrafları dahil Bilecik’te misafir edilecek. Turnuva harici zamanlarda Bilecik ilimizin tarihi, doğal güzellikleri misafirlerimize tanıtılacak.
 
Turnuvada 6 oyun branşında 7 kategoride yarışıp dereceye giren her öğrenciye ve danışman öğretmenine aşağıda belirtilen ödüller verilecek.
YARIŞMA ÖDÜLLERİ :
 
ÖĞRENCİ ÖDÜLLERİ

 
DERECE
 
ÖDÜL
 
Özellikleri
 
BİRİNCİYE
 
DİZÜSTÜBİLGİSAYAR
15,6” İ5 7200U 8 GBRAM 1TB
HDD OEM
 
İKİNCİYE
 
SMART BOARD
Smart Elektrikli Kay Kay hoverboard
Bluetooth-Çantalı-Kumandalı 8”
 
ÜÇÜNCÜYE
 
BİSİKLET
26 jant 21 V Shimano Vites dağ  bisikleti
 
DANIŞMAN ÖĞRETMEN  ÖDÜLLERİ( Dereceye giren öğrencileri çalıştıran ildeki öğretmenleri )
 
DERECE
 
ÖDÜL
 
Özellikleri
 
BİRİNCİYE
 
ÇEYREK ALTIN
 
--
 
İKİNCİYE
 
ÇEYREK ALTIN
 
--
 
ÜÇÜNCÜYE
 
ÇEYREK ALTIN
 
--
 
 
 
Turnuvaya gelecek 567 öğrenci akıl ve zeka oyunları konusunda kendi illerinin en başarılıları arasından seçiliyor.