28/03/2018, 18:02

Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası Ordu İl Finali Yapıldı.

Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası Ordu il finali bugün Ordu Lisesi Spor Salonunda gerçekleştirildi.
 
Tüm Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu, Bilecik Valiliği, Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü,  Bilecik Belediyesi işbirliği ile 2017-2018 öğretim yılında, Türkiye geneli resmi/özel tüm 9-14 yaşları arasındaki öğrencilere yönelik; öğrencilerin düşünen, üreten ve karşılaştıkları problemler karşısında çözümler bulan bireyler olmalarını sağlamak amacıyla “Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası” düzenleniyor. Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası Finali 14-15 Nisan 2018 tarihinde Bilecik Şeyh Edebali Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.
Turnuvaların Ana sponsorluğunu Türk Hava Yolları, Ulusoy, İstanbul Bilişim, Bilfen Yayın Gurubu ve Cruise&Genius üstleniyor.
6 oyun branşında 7 kategoride gerçekleşen turnuvalarda çekişmeli geçen maçlar neticesinde;


 
Mangala Oyunu 9-11 yaş kategorisinde
1.Aytuğ Şahinkaya- İkizce Şehit Hüseyin Akar Ortaokulu
2.Begüm Uzunçakmak- Kabadüz Merkez Ortaokulu
3.Ozan Kaya- Dr. Mehmet Hilmi Güler Bilim ve Sanat Merkezi
 
Mangala Oyunu 12-14 yaş kategorisinde
1.Merve Değri- Korgan Yatılı Bölge Ortaokulu
2.Zafer Metin Şahinkaya- İkizce Şehit Hüseyin Akar Ortaokulu
3.Feyza Nur Saygı- Perşembe Şehit Hüseyin Gümüş İmam Hatip Ortaokulu
 
Kulami Oyunu branşında
1.Ayşenaz Efendioğlu- 19 Elül Ortaokulu
2.İpek Şınka- Puset Polva Ortaokulu
3.Gülnisa Güzelkaya- Kabadüz İmam Hatip Ortaokulu
 
Pentago Oyunu branşında
1.Gizem Topal- 19 Eylül Ortaokulu
2.Yusuf Efdal Yılmaz- Ünye İmam Hatip Ortaokulu
3.Yeliz Kisbet- Puset Polva Ortaokulu
 
Q-Bitz Oyunu branşında
1.Rana Demirci- Dr. Mehmet Hilmi Güler Bilim ve Sanat Merkezi
2.Yasin Aydın- Kabadüz Merkez Ortaokulu
3.Zehra Bozkurt- Özel Fatsa Vefa İlkokulu
 
Reversi Oyunu branşında
1.Enes Utku Sebes- Fatsa Merkez Ortaokulu
2.Habil Berber-Korgan Yatılı Bölge Ortaokulu
3.Fatma Zehra Öztürk-Ünye İmam Hatip Ortaokulu
 
Equilibrio Oyunu branşında
1.Arda Aydın- Kabadüz Merkez Ortaokulu
2.Meryem Koç- Kabadüz İmam Hatip Ortaokulu
3.Minelnur Çiçek- Özel Fatsa Vefa İlkokulu
 
kazandı.
Dereceye giren finalistlere ödüllerini
Ordu İl Milli Eğitim Arge Proje Koordinatörü Mevlüt ERDEM
Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu Başkan Yardımcısı Serkan Aziz Ceyhan,
Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü Arge Ekibinden Kadir ÇAYA,
Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü Arge Ekibinden Hilal ŞAHİN
Ordu Lisesi Müdür Yardımcısı Salih Altunay
Mangala Oyunu Derneği Başkan Yardımcısı Serdar Asaf Ceyhan,
Ordu il finalleri hakemi Fatma Çıtlak verdi.
 
Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların müfredatında zeka oyunları seçmeli dersi yer alıyor ve her yıl 400.000 öğrenci bu dersi seçiyor.
 
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 81 ilin Milli Eğitim Müdürlüklerine Türkiye 1. Akıl ve Zeka Oyunları turnuvası duyurusu yapılmış. 81 ilde 9-14 yaş arası öğrenciler 6 oyun dalında 7 kategoride yarışıyor.
 
81 ilden 6 oyun branşı için 7 kategoride 9-14 yaş arası toplam 567 öğrenci ile 162 danışman öğretmen 3 gün boyunca tüm yemek, ulaşım ve konaklama masrafları dahil Bilecik’te misafir edilecek. Turnuva harici zamanlarda Bilecik ilimizin tarihi, doğal güzellikleri misafirlerimize tanıtılacak.
 
Turnuvada 6 oyun branşında 7 kategoride yarışıp dereceye giren her öğrenciye ve danışman öğretmenine aşağıda belirtilen ödüller verilecek.
YARIŞMA ÖDÜLLERİ :
 
ÖĞRENCİ ÖDÜLLERİ

 
DERECE
 
ÖDÜL
 
Özellikleri
 
BİRİNCİYE
 
DİZÜSTÜBİLGİSAYAR
15,6” İ5 7200U 8 GBRAM 1TB
HDD OEM
 
İKİNCİYE
 
SMART BOARD
Smart Elektrikli Kay Kay hoverboard
Bluetooth-Çantalı-Kumandalı 8”
 
ÜÇÜNCÜYE
 
BİSİKLET
26 jant 21 V Shimano Vites dağ  bisikleti
 
DANIŞMAN ÖĞRETMEN  ÖDÜLLERİ( Dereceye giren öğrencileri çalıştıran ildeki öğretmenleri )
 
DERECE
 
ÖDÜL
 
Özellikleri
 
BİRİNCİYE
 
ÇEYREK ALTIN
 
--
 
İKİNCİYE
 
ÇEYREK ALTIN
 
--
 
ÜÇÜNCÜYE
 
ÇEYREK ALTIN
 
--
 
 
Turnuvaya gelecek 567 öğrenci akıl ve zeka oyunları konusunda kendi illerinin en başarılıları arasından seçiliyor.