1/04/2018, 21:32

Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası Sakarya İl Finali Yapıldı.

Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası Sakarya il finali bugün Zübeyde Hanım Ortaokulu Spor Salonunda gerçekleştirildi.
 
Tüm Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu, Bilecik Valiliği, Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü,  Bilecik Belediyesi işbirliği ile 2017-2018 öğretim yılında, Türkiye geneli resmi/özel tüm 9-14 yaşları arasındaki öğrencilere yönelik; öğrencilerin düşünen, üreten ve karşılaştıkları problemler karşısında çözümler bulan bireyler olmalarını sağlamak amacıyla “Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası” düzenleniyor. Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası Finali 14-15 Nisan 2018 tarihinde Bilecik Şeyh Edebali Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.
Turnuvaların Ana sponsorluğunu Türk Hava Yolları, Ulusoy, İstanbul Bilişim, Bilfen Yayın Gurubu ve Cruise&Genius üstleniyor.
6 oyun branşında 7 kategoride gerçekleşen turnuvalarda çekişmeli geçen maçlar neticesinde;

 
Mangala Oyunu 9-11 yaş kategorisinde
1.Elif Öz- Mehmet Atıf Aydın İmam Hatip Ortaokulu
2.Gözde Barlas- Sinan Göksun İlkokulu
3.Mehmet Harun Deniz- Dr. Enver Ören Ortaokulu
 
Mangala Oyunu 12-14 yaş kategorisinde
1.Öznur Yeşilyurt- Akarca Türk-Fransız Kardeşlik Ortaokulu
2.Damla Esma Nur Akça- Geyve Kız Anadolu İmam Lisesi/Ortaokulu
3.Sude Çevik- Hendek Beylice Ortaokulu
 
Kulami Oyunu branşında
1.Melih Topçi-Özel Kale Ortaokulu
2. Azra Bakıray-Nazmiye Ömer Sözer Ortaokulu
3.Buse Uçar-Hatice Aslan Ortaokulu
 
Pentago Oyunu branşında
1.Duhan Ökdem- Dr.Enver Ören Ortaokulu
2.Mert Efe Vardar-Yücel Ballık Ortaokulu
3.Serhat Hakan Öden- Mimar Sinan Ortaokulu
 
Q-Bitz Oyunu branşında
1. Muhammed Emin Amanet- Fatih Sultan Mehmet İlkokulu
2. Şule Okur- Özel Serdivar Kale Okulları
3. Melih Baran- Yeniyüzyıl İlkokulu
 
Reversi Oyunu branşında
1. Zehra Karacan- Geyve Osmangazi Ortaokulu
2.Salih Can Salih- Mehmet Atıf Aydın İmam Hatip Ortaokulu
3.İclal Yıldız- Hendek Şehit Mahmut Bey Ortaokulu
 
Equilibrio Oyunu branşında
1. Zeynep Gökçe Işık- Adapazarı Atatürk İlkokulu
2. Talha Efe İçköprü- Şehit Hacı Uzun Ortaokulu
3. Ecrin Çelik- Bahçelievler Gazi İlkokulu
kazandı.
 
Dereceye giren finalistlere ödüllerini;
Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Ercan Demirci,
Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu Başkan Yardımcısı Serkan Aziz Ceyhan
Gölkent Ortaokulu Müdürü Asım Tok,
Mangala Oyunu Derneği Başkan Yardımcısı Serdar Asaf Ceyhan,
Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu Başhakemi Bülent Açıkgöz,
Sakarya ilimize akıl ve zeka oyunlarını sevdiren Bülent Kemal Özdoğan,
Türkiye Satranç Federasyonu Ulusal Hakemi Gürkan Yakan verdi.
 
Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların müfredatında zeka oyunları seçmeli dersi yer alıyor ve her yıl 400.000 öğrenci bu dersi seçiyor.
 
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 81 ilin Milli Eğitim Müdürlüklerine Türkiye 1. Akıl ve Zeka Oyunları turnuvası duyurusu yapılmış. 81 ilde 9-14 yaş arası öğrenciler 6 oyun dalında 7 kategoride yarışıyor.
 
81 ilden 6 oyun branşı için 7 kategoride 9-14 yaş arası toplam 567 öğrenci ile 162 danışman öğretmen 3 gün boyunca tüm yemek, ulaşım ve konaklama masrafları dahil Bilecik’te misafir edilecek. Turnuva harici zamanlarda Bilecik ilimizin tarihi, doğal güzellikleri misafirlerimize tanıtılacak.
 
Turnuvada 6 oyun branşında 7 kategoride yarışıp dereceye giren her öğrenciye ve danışman öğretmenine aşağıda belirtilen ödüller verilecek.


 
YARIŞMA ÖDÜLLERİ : 
 
ÖĞRENCİ ÖDÜLLERİ

 
DERECE
 
ÖDÜL
 
Özellikleri
 
BİRİNCİYE
 
DİZÜSTÜBİLGİSAYAR
15,6” İ5 7200U 8 GBRAM 1TB
HDD OEM
 
İKİNCİYE
 
SMART BOARD
Smart Elektrikli Kay Kay hoverboard
Bluetooth-Çantalı-Kumandalı 8”
 
ÜÇÜNCÜYE
 
BİSİKLET
26 jant 21 V Shimano Vites dağ  bisikleti
 
DANIŞMAN ÖĞRETMEN  ÖDÜLLERİ( Dereceye giren öğrencileri çalıştıran ildeki öğretmenleri )
 
DERECE
 
ÖDÜL
 
Özellikleri
 
BİRİNCİYE
 
ÇEYREK ALTIN
 
--
 
İKİNCİYE
 
ÇEYREK ALTIN
 
--
 
ÜÇÜNCÜYE
 
ÇEYREK ALTIN
 
--
 
Turnuvaya gelecek 567 öğrenci akıl ve zeka oyunları konusunda kendi illerinin en başarılıları arasından seçiliyor.